Košík je prázdný.

Rusko, fotbalový mistrovský pohár a vzrůstající homofobie

18.06.2018 0
Sledujte pokrytí Al Jazeery ze Světového poháru 2018 zde.
 
Anglický fotbalový fanoušek Di Cunningham se trochu obával, že cestuje do Ruska na MS 2018.
 
Mezi skupinami pro ochranu práv existovaly obavy z nárůstu homofobie a bezpečnosti homosexuálních fanoušků v sociálně konzervativním evropském národě.
 
Homosexualita, která byla do roku 1999 klasifikována jako duševní nemoc v Rusku, je kontroverzní otázkou v národě, který neuznává manželství stejného pohlaví.
 
Rusko v roce 1993 decriminalizovalo styky stejného pohlaví, ale zločiny z nenávisti vůči LGBT komunitě (lesbické, homosexuální, bisexuální a transsexuálové) vzrůstaly od doby, kdy země prošla kontroverzním zákonem o zákazu šíření "homosexuální propagandy" mladistvým v roce 2013.
 
Rusko se řadí mezi 45 evropských zemí z hlediska práv homosexuálů ze sítě evropských LGBT skupin ILGA-Europe.
 
Cunninghamová, která se v pondělí ve volgogradu zúčastní prvního zápasu Anglie proti Tunisku, uvedla, že její skupina fotbalových fanoušků LGBT obdržela hrozivé anonymní e-maily a varovala, že budou "zbití", pokud se vydali do Ruska.
 
"Dostali jsme několik varování, že fanoušci LGBT nebudou v Rusku vítáni a někteří byli docela drastickí z hlediska toho, co by se stalo s námi, kdybychom jeli," řekl Cunningham, organizátor Three Lions Pride, LGBT fotbalové fanoušky Anglie že je to "nešťastné", že FIFA drží takový prestižní fotbalový turnaj v zemi, kde "někteří lidé jsou nezkušení".
 
Pýcha ve fotbalu, britská aliance pro skupiny fanoušků, které patří komunitě LGBT, od té doby podala stížnost u FIFA - řídícího orgánu fotbalu a bylo řečeno, že hrozby jsou vyšetřovány organizátory turnaje.
 
Přes ujištění, Cunningham říká, že hodně fanoušků LGBT se bojí zúčastnit měsíční sportovní podívané v Rusku.
 
"Neexistuje mnoho otevřeně homosexuálních LGBT fanoušků, protože většina lidí necítí, že jejich bezpečnost je zaručena," řekl Cunningham Al Jazeera.
 
Fare síť, antidiskriminační orgán, který pracuje ve spolupráci s FIFA, zaznamenal za poslední rok nárůst anti-homosexuálních a rasistických zpěvů v ruském fotbalu.
 
Tam bylo 12 incidentů homofobní chování fanoušků uvnitř stadionů, podle zprávy sítě Fare a moskevské SOVA Center, který byl vydán minulý měsíc.
 
Ve zprávě bylo uvedeno, že fanoušci stále častěji označují oponenty za "gayové" jako prostředek zneužití.
 
"Tyto úrovně diskriminačního zpívání naznačují, že xenofobní názory zůstávají hluboce zakořeněny mezi mnoha ruskými fanoušky fotbalu," uvádí zpráva.